Ki és hogyan kezdeményezheti az eljárást?
Magyar állampolgár külföldön történt válását köteles a hazai anyakönyvbe bejegyeztetni. Külföldön felbontott házasság hazai anyakönyvezéséhez szükséges a magyar állampolgárság igazolása.
Főkonzulátusunkon valamennyi ügyintézéshez előzetes időpontfoglalás szükséges. Az időpontfoglalás nélkül érkező ügyfeleket nem áll módunkban fogadni!
Az alábbi linken tudnak időpontot foglalni: https://konzinfoidopont.mfa.gov.hu/home
A kérelmet csak személyesen lehet benyújtani, a postán küldött kérelmet intézkedés nélkül visszaküldjük.
Mennyi az eljárás díja?
A válás anyakönyvezése illetékmentes eljárás.
Milyen nyomtatványt kell kitöltenem?
A formanyomtatványokat az oldal alján találhatja. A nyomtatványok kitöltése során, kérjük, figyeljen a következőkre:
- Géppel vagy kék tollal, nyomtatott nagybetűkkel töltse ki
- A formanyomtatványt előre ne írja alá
- A nevek kitöltésénél teljes nevet írjon ki a magyar sorrendben, pl.: Smith John Thomas és nem John Smith vagy John T. Smith!
Milyen más szükséges dokumentumokat kell bemutatnom?
Az eljáráshoz a kérelmezőnek igazolnia kell a személyazonosságát fényképes, érvényes okmánnyal, lehetőleg magyar útlevéllel.
A magyar házassági anyakönyvi kivonat fénymásolatát be kell mutatni. Amennyiben házassága külföldön történt és még hazailag nem lett anyakönyvezve, úgy azt az eljárást is kezdeményeznie kell.
Bontóítélet nélkül - amely konkrét dátummal jelöli meg a házasság felbontásának jogerőssé válását - a kérelmet nem tudjuk bevenni. A bontóítélethez csatolni kell egy magyar nyelvű fordítást. Hiteles fordítást az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Irodánál (OFFI - www.offi.hu) készít, vagy pedig előre elkészített fordítást tud a Főkonzulátus hitelesíteni.
Ha bejegyeztetem a válást, visszakapom a születési nevem?
Nem, a házassági név módosítását külön kérnie kell. A házassági névviselési forma a házasság fennállása alatt, illetve annak megszűnése után módosítható.
Formanyomtatványok