TÁJÉKOZTATÓ ÚJ MAGÁNÚTLEVÉL IGÉNYLÉSÉHEZ
Felhívjuk a figyelmet, hogy a konzulátusra az útleveleket csak meghatározott időnként kézbesítik, így a kézbesítés ideje akár 5-6 hetet is igénybe vehet az útlevél elkészülte után. Kérjük, hogy az útlevél megérkezéséig ne tervezzenek utazást, ne vásároljanak menetjegyet (repülőjegy, buszjegy, stb.), mert a késedelmes kézbesítésből származó esetleges károkért nem tudunk felelősséget vállalni.
Ki és hol igényelhet magyar útlevelet?
Magánútlevélre jogosult minden magyar állampolgár.
Magyar útlevelet az a magyar állampolgár igényelhet, aki állampolgárságát igazoló érvényes okirattal (útlevél, személyi igazolvány, állampolgársági bizonyítvány, honosítási okirat) vagy kevesebb, mint egy éve érvényét vesztett magyar útlevéllel rendelkezik. Amennyiben a kérelmező a fentiekben felsorolt okiratok egyikével sem rendelkezik, és nem szerepel a magyar állampolgárok személyi adat és lakcímnyilvántartásában aktív adatként, úgy az útlevél igény teljesítése előtt szükséges megvizsgálni a magyar állampolgárság fennállását. Az eljárásról a magyar állampolgárság fennállásának vizsgálata című részben talál tájékoztatót.
Külképviseleten soron kívüli eljárás nem kezdeményezhető.
Az útlevéligényléshez előzetesen formanyomtatványt kitölteni, fényképet készíttetni nem kell.
Azonban kérjük, hogy a 6 éves kor alatti gyermek esetén 1 db jó minőségű (fehér, homogén háttér) igazolvány képet hozzanak.
Az útlevél kérelem alapfeltétele a kérelmezőnek a külképviseleten történő személyes megjelenése, valamint a kérelmező érvényes, személyazonosításra alkalmas okmányának bemutatása. A postán küldött kérelmet intézkedés nélkül visszaküldjük.
Hol tudok időpontot foglalni?
Milyen okmányokat vigyek magammal?
Kérjük, legyen Önnél érvényes fényképes személyazonosításra alkalmas igazolvány (magyar útelvél/személy igazolvány/jogosítvány) vagy ha ezek nem állnak rendelkezésre: külföldi útlevél/jogosítvány. Amennyiben előző magyar útlevele már lejárt, kérjük, azt is hozza magával.
Felhívjuk a kérelmező szíves figyelmét, hogy amennyiben rendelkezik születési anyakönyvi kivonattal, továbbá lakcímet igazoló hatósági igazolvánnyal (=lakcímkártya) ezeket a személyes megjelenéskor szíveskedjen magával hozni.
Külföldön házasságot kötöttem, hogyan kaphatok az új nevemre útlevelet?
Magyar állampolgár külföldön történt házasságkötését köteles a hazai anyakönyvbe bejegyeztetni. Kizárólag csak a sikeres anyakönyvezés után tudja benyújtani az útlevélkérelmet. További tájékoztatás itt található.
Milyen eltérések vonatkoznak a kiskorúak útlevélkérelmére?
Kiskorú illetve gondnokság alatt álló személy kérelmét a szülő (törvényes képviselő) nyújthatja be.
Kiskorú kérelme esetén a kérelem benyújtásakor főszabály szerint mindkét szülőnek meg kell jelennie és a gyermek magyar születési anyakönyvi kivonatát be kell mutatni. Amennyiben a gyermek külföldön született és még nem lett hazailag anyakönyvezve a születése, úgy azt az eljárást is kezdeményezni kell. Erre külön időpontot kell kérni az info.ny@mfa.gov.hu email címen.
Akkor elegendő az egyik szülő (törvényes képviselő) személyes jelenléte, ha a másik szülő (törvényes képviselő) az útlevél kiállításához történő hozzájárulását korábban közjegyző*, gyámhatóság, konzuli tisztviselő, útlevélhatóság, vagy körzetközponti jegyző előtt már megadta, és az erre vonatkozó iratot bemutatja. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy 2020. július 1-jétől a hozzájáruló nyilatkozat az annak megtételétől számított 15 napig vehető figyelembe.
Amennyiben a tizenkettedik életévét betöltötte, úgy az arcképmás, az aláírás valamint az ujjlenyomat felvétele érdekében főszabály szerint a személyes megjelenés kötelező.
A 12 éves kor alatti gyermek személyes megjelenésétől el lehet tekinteni, mivel tőle ujjlenyomat nem vehető. Ilyen esetben a szülőnek kell 1 db jó minőségű igazolvány képről gondoskodnia.
Útlevél érvényességi ideje:
6 év alatti kiskorú részére: 3 év
6-18 év közötti kiskorú részére: 5 év
18 év feletti részére: 5 vagy 10 év
* amennyiben külföldi (azaz nem magyar) közjegyző előtt írja alá a hozzájáruló nyilatkozatot a másik szülő, akkor kötelező Apostille hitelesítéssel ellátni a szülői hozzájáruló nyilatkozatot.
Mennyibe kerül az útlevél?
A konzuli díjakról itt tájékozódhat.
Felhívjuk a figyelmét, hogy a konzuli díjakat kizárólag saját bankkártyával (VISA, MASTERCARD) vagy pénzes utalványon (money order) lehet befizetni, „Permanent Mission of Hungary to the UN” névre kiállítva.
Formanyomtatvány kiskorúak útlevélkérelmeihez